Bourns Inc. CRL0805-JW-1R80ELF
CRL0805-JW-1R80ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL0805-JW-1R80ELF
Brief Description
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRL0805-JW-1R80ELF.pdf
Availability of CRL0805-JW-1R80ELF
QUANTITY
CRL0805-JW-1R80ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL0805-JW-1R80ELF
Internal Part NumberEIS-CRL0805-JW-1R80ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRL0805 Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLCRL Series EOL Aug/2015
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL0805-JW-1R80ELF
Related LinksCRL0805-J, CRL0805-JW-1R80ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL0805-JW-1R80ELF Details Description
Related parts for CRL0805-JW-1R80ELF
IC TXRX DUAL RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
Crystal 26.45125MHz Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 500MA 270 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 320A TO-26 datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf