Bourns Inc. CRL0805-JW-2R70ELF
CRL0805-JW-2R70ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL0805-JW-2R70ELF
Brief Description
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRL0805-JW-2R70ELF.pdf
Availability of CRL0805-JW-2R70ELF
QUANTITY
CRL0805-JW-2R70ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL0805-JW-2R70ELF
Internal Part NumberEIS-CRL0805-JW-2R70ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRL0805 Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLCRL Series EOL Aug/2015
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL0805-JW-2R70ELF
Related LinksCRL0805-J, CRL0805-JW-2R70ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL0805-JW-2R70ELF Details Description
Related parts for CRL0805-JW-2R70ELF
ROUND STANDOFF M4 NYLON datasheet.pdf
IC MCU ARM7 ROMLESS 144BGA datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V D2PAK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 450V 500MA TO-92 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 800OHMS SMD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf