Bourns Inc. CRL0805-JW-3R00ELF
CRL0805-JW-3R00ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL0805-JW-3R00ELF
Brief Description
RES SMD 3 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRL0805-JW-3R00ELF.pdf
Availability of CRL0805-JW-3R00ELF
QUANTITY
CRL0805-JW-3R00ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL0805-JW-3R00ELF
Internal Part NumberEIS-CRL0805-JW-3R00ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRL0805 Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLCRL Series EOL Aug/2015
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL0805-JW-3R00ELF
Related LinksCRL0805-J, CRL0805-JW-3R00ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL0805-JW-3R00ELF Details Description
Related parts for CRL0805-JW-3R00ELF
RES SMD 866 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 18POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 20A DC datasheet.pdf
INSERT W/OUT CONTACTS MALE 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HAN HOOD W/ADAPT ASSY PG29 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 50W datasheet.pdf
470000UF 25V 90X146MM 85C 15000H datasheet.pdf