Bourns Inc. CRL0805-JW-R200ELF
CRL0805-JW-R200ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL0805-JW-R200ELF
Brief Description
RES SMD 0.2 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRL0805-JW-R200ELF.pdf
Availability of CRL0805-JW-R200ELF
QUANTITY
CRL0805-JW-R200ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL0805-JW-R200ELF
Internal Part NumberEIS-CRL0805-JW-R200ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRL0805 Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL0805-JW-R200ELF
Related LinksCRL0805-J, CRL0805-JW-R200ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL0805-JW-R200ELF Details Description
Related parts for CRL0805-JW-R200ELF
TERM BLOCK PLUG 19POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 350NH 18A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MEMORY SDRAM 1GB 90VFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC SPLICE datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf