Bourns Inc. CRL1206-FV-R030ELF
CRL1206-FV-R030ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL1206-FV-R030ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.03 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRL1206-FV-R030ELF.pdf
Availability of CRL1206-FV-R030ELF
QUANTITY
CRL1206-FV-R030ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL1206-FV-R030ELF
Internal Part NumberEIS-CRL1206-FV-R030ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRL1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.03
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL1206-FV-R030ELF
Related LinksCRL1206-F, CRL1206-FV-R030ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL1206-FV-R030ELF Details Description
Related parts for CRL1206-FV-R030ELF
RES SMD 0.51 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TINT RCT RA PIP 5X6 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 181 I/O 240RQFP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf