Bourns Inc. CRL1206-FW-1R80ELF
CRL1206-FW-1R80ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL1206-FW-1R80ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRL1206-FW-1R80ELF.pdf
Availability of CRL1206-FW-1R80ELF
QUANTITY
CRL1206-FW-1R80ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL1206-FW-1R80ELF
Internal Part NumberEIS-CRL1206-FW-1R80ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRL1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL1206-FW-1R80ELF
Related LinksCRL1206-F, CRL1206-FW-1R80ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL1206-FW-1R80ELF Details Description
Related parts for CRL1206-FW-1R80ELF
RES SMD 43.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 74A TO-247 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 40V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CBL 1COND 16AWG 600V SLATE 1000' datasheet.pdf
YOKE E 30 X 15 X 7 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf