Bourns Inc. CRL1206-JU-R020ELF
CRL1206-JU-R020ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL1206-JU-R020ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRL1206-JU-R020ELF.pdf
Availability of CRL1206-JU-R020ELF
QUANTITY
CRL1206-JU-R020ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL1206-JU-R020ELF
Internal Part NumberEIS-CRL1206-JU-R020ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRL1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL1206-JU-R020ELF
Related LinksCRL1206-J, CRL1206-JU-R020ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL1206-JU-R020ELF Details Description
Related parts for CRL1206-JU-R020ELF
FAN AXIAL 119X38.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 50MA 16 OHM TH datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 820K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
BLT 5.08/24/180LH SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
LMTD AVLBLTY PLS TRY S1DXM SERIE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V TO-220-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf