Bourns Inc. CRL1206-JW-1R10ELF
CRL1206-JW-1R10ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL1206-JW-1R10ELF
Brief Description
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRL1206-JW-1R10ELF.pdf
Availability of CRL1206-JW-1R10ELF
QUANTITY
CRL1206-JW-1R10ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL1206-JW-1R10ELF
Internal Part NumberEIS-CRL1206-JW-1R10ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRL1206 Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLCRL Series EOL Aug/2015
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL1206-JW-1R10ELF
Related LinksCRL1206-J, CRL1206-JW-1R10ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL1206-JW-1R10ELF Details Description
Related parts for CRL1206-JW-1R10ELF
OSC XO 3.6864MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 90BGA datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 36POS SMD datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 202.65VC P600 datasheet.pdf
RES 33 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf