Bourns Inc. CRL1206-JW-1R50ELF
CRL1206-JW-1R50ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL1206-JW-1R50ELF
Brief Description
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRL1206-JW-1R50ELF.pdf
Availability of CRL1206-JW-1R50ELF
QUANTITY
CRL1206-JW-1R50ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL1206-JW-1R50ELF
Internal Part NumberEIS-CRL1206-JW-1R50ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL1206-JW-1R50ELF
Related LinksCRL1206-J, CRL1206-JW-1R50ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL1206-JW-1R50ELF Details Description
Related parts for CRL1206-JW-1R50ELF
RES SMD 3.65 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID NUMBER 6 datasheet.pdf
IC RF PWR CNTRL 2.4GHZ DL 10MSOP datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 400V 35A MB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG MULTIPLE datasheet.pdf
TRANS FLYBACK LT3748LT3575 3.8UH datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf