Bourns Inc. CRL1206-JW-1R60ELF
CRL1206-JW-1R60ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL1206-JW-1R60ELF
Brief Description
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRL1206-JW-1R60ELF.pdf
Availability of CRL1206-JW-1R60ELF
QUANTITY
CRL1206-JW-1R60ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL1206-JW-1R60ELF
Internal Part NumberEIS-CRL1206-JW-1R60ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL1206-JW-1R60ELF
Related LinksCRL1206-J, CRL1206-JW-1R60ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL1206-JW-1R60ELF Details Description
Related parts for CRL1206-JW-1R60ELF
OPTOISOLATOR 3.75KV DARL 4SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET HS 10-TDFN datasheet.pdf
RES 20.0 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 169 I/O 256VFG datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 SKT RECP datasheet.pdf
10UF 25V 5X12 85C AXI datasheet.pdf
3300UF 100V 35X50MM 105C 10000H datasheet.pdf