Bourns Inc. CRL1206-JW-R560ELF
CRL1206-JW-R560ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL1206-JW-R560ELF
Brief Description
RES SMD 0.56 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRL1206-JW-R560ELF.pdf
Availability of CRL1206-JW-R560ELF
QUANTITY
CRL1206-JW-R560ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL1206-JW-R560ELF
Internal Part NumberEIS-CRL1206-JW-R560ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL1206-JW-R560ELF
Related LinksCRL1206-J, CRL1206-JW-R560ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL1206-JW-R560ELF Details Description
Related parts for CRL1206-JW-R560ELF
FIXED IND 220UH 700MA 440 MOHM datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 1.2KV TO220AB datasheet.pdf
CBL RIBN 30COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 10POS 10.16MM datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 150V 15A TO-3P datasheet.pdf
RES SMD 2.84K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN EDGE CARD 120 POS 2.54MM datasheet.pdf