Bourns Inc. CRL2010-FW-R160ELF
CRL2010-FW-R160ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL2010-FW-R160ELF
Brief Description
RES SMD 0.16 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
CRL2010-FW-R160ELF.pdf
Availability of CRL2010-FW-R160ELF
QUANTITY
CRL2010-FW-R160ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL2010-FW-R160ELF
Internal Part NumberEIS-CRL2010-FW-R160ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.16
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL2010-FW-R160ELF
Related LinksCRL2010-F, CRL2010-FW-R160ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL2010-FW-R160ELF Details Description
Related parts for CRL2010-FW-R160ELF
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf