Bourns Inc. CRL2010-JW-1R00ELF
CRL2010-JW-1R00ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL2010-JW-1R00ELF
Brief Description
RES SMD 1 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
CRL2010-JW-1R00ELF.pdf
Availability of CRL2010-JW-1R00ELF
QUANTITY
CRL2010-JW-1R00ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL2010-JW-1R00ELF
Internal Part NumberEIS-CRL2010-JW-1R00ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCRL Series EOL Aug/2015
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL2010-JW-1R00ELF
Related LinksCRL2010-J, CRL2010-JW-1R00ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL2010-JW-1R00ELF Details Description
Related parts for CRL2010-JW-1R00ELF
CONN PLUG 11POS MALE CORD #26 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 140POS .050" SMD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C QUAD 16QFN datasheet.pdf
RES 29.8 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 170MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
INDICATOR 12MM FIXED HI ORA 220V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 208BGA datasheet.pdf
15P MALE W/W THRU HOLE datasheet.pdf
ECON 2 HDR COMB 32 POS datasheet.pdf