Bourns Inc. CRL2010-JW-R120ELF
CRL2010-JW-R120ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL2010-JW-R120ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.12 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
CRL2010-JW-R120ELF.pdf
Availability of CRL2010-JW-R120ELF
QUANTITY
CRL2010-JW-R120ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL2010-JW-R120ELF
Internal Part NumberEIS-CRL2010-JW-R120ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL2010-JW-R120ELF
Related LinksCRL2010-J, CRL2010-JW-R120ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL2010-JW-R120ELF Details Description
Related parts for CRL2010-JW-R120ELF
CABLE PRINTER IEEE 1284 1.8M datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BATT PACK NIMH 2.4V 1000MAH datasheet.pdf
CONN PLUG HSG 2POS TYPE R MODULE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf