Bourns Inc. CRL2512-FW-R390ELF
CRL2512-FW-R390ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL2512-FW-R390ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.39 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRL2512-FW-R390ELF.pdf
Availability of CRL2512-FW-R390ELF
QUANTITY
CRL2512-FW-R390ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL2512-FW-R390ELF
Internal Part NumberEIS-CRL2512-FW-R390ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.39
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL2512-FW-R390ELF
Related LinksCRL2512-F, CRL2512-FW-R390ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL2512-FW-R390ELF Details Description
Related parts for CRL2512-FW-R390ELF
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC PCMCIA/CARDBUS DUAL 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 120KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 24"W datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 27POS .127M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 15.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 61MA 15.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 40POS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf