Bourns Inc. CRM1206-FX-1R80ELF
CRM1206-FX-1R80ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM1206-FX-1R80ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRM1206-FX-1R80ELF.pdf
Availability of CRM1206-FX-1R80ELF
QUANTITY
CRM1206-FX-1R80ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM1206-FX-1R80ELF
Internal Part NumberEIS-CRM1206-FX-1R80ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM1206-FX-1R80ELF
Related LinksCRM1206-F, CRM1206-FX-1R80ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM1206-FX-1R80ELF Details Description
Related parts for CRM1206-FX-1R80ELF
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SRT datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 32VDC 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 3A TO-126 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 37A SOT-227B datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 11.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SBR 45V 60A TO-247 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN 12POS 0.8MM SMT datasheet.pdf