Bourns Inc. CRM1206-FX-5R11ELF
CRM1206-FX-5R11ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM1206-FX-5R11ELF
Brief Description
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRM1206-FX-5R11ELF.pdf
Availability of CRM1206-FX-5R11ELF
QUANTITY
CRM1206-FX-5R11ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM1206-FX-5R11ELF
Internal Part NumberEIS-CRM1206-FX-5R11ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM1206-FX-5R11ELF
Related LinksCRM1206-F, CRM1206-FX-5R11ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM1206-FX-5R11ELF Details Description
Related parts for CRM1206-FX-5R11ELF
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
MOSFET N CH 500V 5A TO252 datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/2"-6" CLEAR datasheet.pdf
CONN FRAME KIT 15POS 0.9MM 5V datasheet.pdf
HELASIGN .5 X .5 X1.5 240/PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf