Bourns Inc. CRM1206-JW-161ELF
CRM1206-JW-161ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM1206-JW-161ELF
Brief Description
RES SMD 160 OHM 5% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRM1206-JW-161ELF.pdf
Availability of CRM1206-JW-161ELF
QUANTITY
CRM1206-JW-161ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM1206-JW-161ELF
Internal Part NumberEIS-CRM1206-JW-161ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM1206-JW-161ELF
Related LinksCRM1206-, CRM1206-JW-161ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM1206-JW-161ELF Details Description
Related parts for CRM1206-JW-161ELF
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 56 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH SPDT 16SOIC datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 3PIN SLD CUP datasheet.pdf
PV datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf