Bourns Inc. CRM2010-FX-2372ELF
CRM2010-FX-2372ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM2010-FX-2372ELF
Brief Description
RES SMD 23.7K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
CRM2010-FX-2372ELF.pdf
Availability of CRM2010-FX-2372ELF
QUANTITY
CRM2010-FX-2372ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM2010-FX-2372ELF
Internal Part NumberEIS-CRM2010-FX-2372ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM2010-FX-2372ELF
Related LinksCRM2010-F, CRM2010-FX-2372ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM2010-FX-2372ELF Details Description
Related parts for CRM2010-FX-2372ELF
RES SMD 5.11K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE SOCKET 5POLE datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS F PC TIN datasheet.pdf