Bourns Inc. CRM2512-FX-4991ELF
CRM2512-FX-4991ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM2512-FX-4991ELF
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CRM2512-FX-4991ELF.pdf
Availability of CRM2512-FX-4991ELF
QUANTITY
CRM2512-FX-4991ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM2512-FX-4991ELF
Internal Part NumberEIS-CRM2512-FX-4991ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM2512-FX-4991ELF
Related LinksCRM2512-F, CRM2512-FX-4991ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM2512-FX-4991ELF Details Description
Related parts for CRM2512-FX-4991ELF
RES SMD 232K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FLIP FLOP 5BIT DIFF 28-PLCC datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FILTER 2A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
SW 1NC 1NO SPDT SNAP ACTION 125V datasheet.pdf
HEATSINK ALUM ANOD datasheet.pdf
FUSE BF1 32V 2000A DC 200A datasheet.pdf
CONN SOCKET BGA 256POS GOLD datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 15 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
DG R 26-22 8 AU datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf