Bourns Inc. CRM2512-FX-R270ELF
CRM2512-FX-R270ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM2512-FX-R270ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.27 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CRM2512-FX-R270ELF.pdf
Availability of CRM2512-FX-R270ELF
QUANTITY
CRM2512-FX-R270ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM2512-FX-R270ELF
Internal Part NumberEIS-CRM2512-FX-R270ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRM2512 Material Declaration
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRM2512
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.031" (0.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM2512-FX-R270ELF
Related LinksCRM2512-F, CRM2512-FX-R270ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM2512-FX-R270ELF Details Description
Related parts for CRM2512-FX-R270ELF
SHIPPR CIRBD 15-1/2X12-1/2X1-1/2 datasheet.pdf
RES SMD 36.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 644.5312MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RACK MNT SHLF VENTED 19" 1U BLCK datasheet.pdf
ACCY L-MOUNT BRACKET FOR E8F2 datasheet.pdf
RES 120K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf