Bourns Inc. CRM2512-FZ-R082ELF
CRM2512-FZ-R082ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM2512-FZ-R082ELF
Brief Description
RES SMD 0.082 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CRM2512-FZ-R082ELF.pdf
Availability of CRM2512-FZ-R082ELF
QUANTITY
CRM2512-FZ-R082ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM2512-FZ-R082ELF
Internal Part NumberEIS-CRM2512-FZ-R082ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.082
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM2512-FZ-R082ELF
Related LinksCRM2512-F, CRM2512-FZ-R082ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM2512-FZ-R082ELF Details Description
Related parts for CRM2512-FZ-R082ELF
SENSOR 50PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SCKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP SIDE 3POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 250V datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
IC DSIC SUBSCRIBER NETWRK 24SSOP datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 22POS 1MM R/A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
IC LOW SIDE SW 3.5A TO-220-3-SMT datasheet.pdf