Bourns Inc. CRM2512-JW-2R4ELF
CRM2512-JW-2R4ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM2512-JW-2R4ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.4 OHM 5% 2W 2512
Datasheet Download
CRM2512-JW-2R4ELF.pdf
Availability of CRM2512-JW-2R4ELF
QUANTITY
CRM2512-JW-2R4ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM2512-JW-2R4ELF
Internal Part NumberEIS-CRM2512-JW-2R4ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRM2512 Material Declaration
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRM2512
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.031" (0.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM2512-JW-2R4ELF
Related LinksCRM2512-, CRM2512-JW-2R4ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM2512-JW-2R4ELF Details Description
Related parts for CRM2512-JW-2R4ELF
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCH 100V SOT-23 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS IDC 20AWG .156 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY BCD 10POS DIP 5V datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
FUSE 20A TRACTION (1) datasheet.pdf