Bourns Inc. CRM2512-JX-R750ELF
CRM2512-JX-R750ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM2512-JX-R750ELF
Brief Description
RES SMD 0.75 OHM 5% 2W 2512
Datasheet Download
CRM2512-JX-R750ELF.pdf
Availability of CRM2512-JX-R750ELF
QUANTITY
CRM2512-JX-R750ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM2512-JX-R750ELF
Internal Part NumberEIS-CRM2512-JX-R750ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM2512-JX-R750ELF
Related LinksCRM2512-J, CRM2512-JX-R750ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM2512-JX-R750ELF Details Description
Related parts for CRM2512-JX-R750ELF
SCR NON-ISOLATE 400V 16A TO220AB datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 15.12VC DO204AC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR AIRFLOW AMP 25 SCCM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
IC HEADPHONE NOISE-CANCEL 32-QFN datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 10' REVERSED datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 200MW SOD323 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf