Bourns Inc. CRM2512-JZ-R090ELF
CRM2512-JZ-R090ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM2512-JZ-R090ELF
Brief Description
RES SMD 0.09 OHM 5% 2W 2512
Datasheet Download
CRM2512-JZ-R090ELF.pdf
Availability of CRM2512-JZ-R090ELF
QUANTITY
CRM2512-JZ-R090ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM2512-JZ-R090ELF
Internal Part NumberEIS-CRM2512-JZ-R090ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.09
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM2512-JZ-R090ELF
Related LinksCRM2512-J, CRM2512-JZ-R090ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM2512-JZ-R090ELF Details Description
Related parts for CRM2512-JZ-R090ELF
AC/DC CONVERTER 28V 80W datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO R/A 34POS 30AU datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 50V 18A ITO220AB datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 960MA 472 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 60 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf