Bourns Inc. CRP0805-BX-1243ELF
CRP0805-BX-1243ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRP0805-BX-1243ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 124K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRP0805-BX-1243ELF.pdf
Availability of CRP0805-BX-1243ELF
QUANTITY
CRP0805-BX-1243ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRP0805-BX-1243ELF
Internal Part NumberEIS-CRP0805-BX-1243ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCRH,CRP Series Sep/2015
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRP0805-BX-1243ELF
Related LinksCRP0805-B, CRP0805-BX-1243ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRP0805-BX-1243ELF Details Description
Related parts for CRP0805-BX-1243ELF
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf