Bourns Inc. CRP0805-BZ-1001ELF
CRP0805-BZ-1001ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRP0805-BZ-1001ELF
Brief Description
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRP0805-BZ-1001ELF.pdf
Availability of CRP0805-BZ-1001ELF
QUANTITY
CRP0805-BZ-1001ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRP0805-BZ-1001ELF
Internal Part NumberEIS-CRP0805-BZ-1001ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRP0805-BZ-1001ELF
Related LinksCRP0805-B, CRP0805-BZ-1001ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRP0805-BZ-1001ELF Details Description
Related parts for CRP0805-BZ-1001ELF
IC REG LDO 9V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 5USMD datasheet.pdf
FUSE 25A 170V DC UL CSA datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 11.91A 7 MOHM datasheet.pdf
4066-22 CUT OFF PLATE datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
MODULE MOUNTING TRACK, 11 POSITI datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
OSC MEMS 148.3516MHZ LVDS SMD datasheet.pdf