Bourns Inc. CRP1206-BZ-4221ELF
CRP1206-BZ-4221ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRP1206-BZ-4221ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.22K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRP1206-BZ-4221ELF.pdf
Availability of CRP1206-BZ-4221ELF
QUANTITY
CRP1206-BZ-4221ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRP1206-BZ-4221ELF
Internal Part NumberEIS-CRP1206-BZ-4221ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCRH,CRP Series Sep/2015
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.22k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRP1206-BZ-4221ELF
Related LinksCRP1206-B, CRP1206-BZ-4221ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRP1206-BZ-4221ELF Details Description
Related parts for CRP1206-BZ-4221ELF
TERM RING NON INS 22-18AWG datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC 5V 4.5A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 78POS DL 30GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 1A DO204AC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC FPGA 80 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 72MM datasheet.pdf