Bourns Inc. CRT0402-BY-1103GLF
CRT0402-BY-1103GLF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0402-BY-1103GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRT0402-BY-1103GLF.pdf
Availability of CRT0402-BY-1103GLF
QUANTITY
CRT0402-BY-1103GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0402-BY-1103GLF
Internal Part NumberEIS-CRT0402-BY-1103GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0402-BY-1103GLF
Related LinksCRT0402-B, CRT0402-BY-1103GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0402-BY-1103GLF Details Description
Related parts for CRT0402-BY-1103GLF
RES SMD 390 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 39W datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf