Bourns Inc. CRT0402-BY-2801GLF
CRT0402-BY-2801GLF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0402-BY-2801GLF
Brief Description
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRT0402-BY-2801GLF.pdf
Availability of CRT0402-BY-2801GLF
QUANTITY
CRT0402-BY-2801GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0402-BY-2801GLF
Internal Part NumberEIS-CRT0402-BY-2801GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0402-BY-2801GLF
Related LinksCRT0402-B, CRT0402-BY-2801GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0402-BY-2801GLF Details Description
Related parts for CRT0402-BY-2801GLF
CABLE MMCX R/A-SMA JACK RG178 6" datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 2W +/-12V 83MA datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 1410 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP MICA 70PF 5% 300V SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 26AWG 100' datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.043UF RADIAL datasheet.pdf