Bourns Inc. CRT0402-FZ-1620GLF
CRT0402-FZ-1620GLF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0402-FZ-1620GLF
Brief Description
RES SMD 162 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRT0402-FZ-1620GLF.pdf
Availability of CRT0402-FZ-1620GLF
QUANTITY
CRT0402-FZ-1620GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0402-FZ-1620GLF
Internal Part NumberEIS-CRT0402-FZ-1620GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0402-FZ-1620GLF
Related LinksCRT0402-F, CRT0402-FZ-1620GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0402-FZ-1620GLF Details Description
Related parts for CRT0402-FZ-1620GLF
IC OPAMP GP 11MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 315MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf