Bourns Inc. CRT0402-FZ-1622GLF
CRT0402-FZ-1622GLF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0402-FZ-1622GLF
Brief Description
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRT0402-FZ-1622GLF.pdf
Availability of CRT0402-FZ-1622GLF
QUANTITY
CRT0402-FZ-1622GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0402-FZ-1622GLF
Internal Part NumberEIS-CRT0402-FZ-1622GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0402-FZ-1622GLF
Related LinksCRT0402-F, CRT0402-FZ-1622GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0402-FZ-1622GLF Details Description
Related parts for CRT0402-FZ-1622GLF
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT 3SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 20POS SMD GOLD datasheet.pdf
SENS PROX M30 20MM DC2W-NO datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X8R 0402 datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 806-866MHZ 1/4W BN datasheet.pdf
VARISTOR 90V 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf