Bourns Inc. CRT0402-FZ-1782GLF
CRT0402-FZ-1782GLF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0402-FZ-1782GLF
Brief Description
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRT0402-FZ-1782GLF.pdf
Availability of CRT0402-FZ-1782GLF
QUANTITY
CRT0402-FZ-1782GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0402-FZ-1782GLF
Internal Part NumberEIS-CRT0402-FZ-1782GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0402-FZ-1782GLF
Related LinksCRT0402-F, CRT0402-FZ-1782GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0402-FZ-1782GLF Details Description
Related parts for CRT0402-FZ-1782GLF
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 220VAC 2.8KHZ PANEL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 100W datasheet.pdf
IC 21BIT DESERIALIZER 48-TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 20.48MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 24-QFN datasheet.pdf
IC SUPER I/O W/TEMP SENS 128MQFP datasheet.pdf
D4JL-2QFG-D5 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf