Bourns Inc. CRT0402-FZ-19R6GLF
CRT0402-FZ-19R6GLF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0402-FZ-19R6GLF
Brief Description
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRT0402-FZ-19R6GLF.pdf
Availability of CRT0402-FZ-19R6GLF
QUANTITY
CRT0402-FZ-19R6GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0402-FZ-19R6GLF
Internal Part NumberEIS-CRT0402-FZ-19R6GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0402-FZ-19R6GLF
Related LinksCRT0402-F, CRT0402-FZ-19R6GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0402-FZ-19R6GLF Details Description
Related parts for CRT0402-FZ-19R6GLF
RES SMD 62K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RES SMD 330M OHM 10% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 42POS PIN datasheet.pdf
ADC 8BIT DUAL/SGL 1.5/3 128LQFP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf