Bourns Inc. CRT0402-FZ-2050GLF
CRT0402-FZ-2050GLF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0402-FZ-2050GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 205 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRT0402-FZ-2050GLF.pdf
Availability of CRT0402-FZ-2050GLF
QUANTITY
CRT0402-FZ-2050GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0402-FZ-2050GLF
Internal Part NumberEIS-CRT0402-FZ-2050GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0402-FZ-2050GLF
Related LinksCRT0402-F, CRT0402-FZ-2050GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0402-FZ-2050GLF Details Description
Related parts for CRT0402-FZ-2050GLF
CAP MICA 680PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 38POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 170MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf