Bourns Inc. CRT0402-FZ-20R5GLF
CRT0402-FZ-20R5GLF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0402-FZ-20R5GLF
Brief Description
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRT0402-FZ-20R5GLF.pdf
Availability of CRT0402-FZ-20R5GLF
QUANTITY
CRT0402-FZ-20R5GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0402-FZ-20R5GLF
Internal Part NumberEIS-CRT0402-FZ-20R5GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0402-FZ-20R5GLF
Related LinksCRT0402-F, CRT0402-FZ-20R5GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0402-FZ-20R5GLF Details Description
Related parts for CRT0402-FZ-20R5GLF
MIC COND ANALOG NOISE CAN -46DB datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.7V TO-92 datasheet.pdf
ADAPTER DIP40/QFP48 ATMEL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 20A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
SENSOR PRES 1.6PSI ABSO 3.3V SIP datasheet.pdf