Bourns Inc. CRT0402-FZ-21R5GLF
CRT0402-FZ-21R5GLF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0402-FZ-21R5GLF
Brief Description
RES SMD 21.5 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRT0402-FZ-21R5GLF.pdf
Availability of CRT0402-FZ-21R5GLF
QUANTITY
CRT0402-FZ-21R5GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0402-FZ-21R5GLF
Internal Part NumberEIS-CRT0402-FZ-21R5GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0402-FZ-21R5GLF
Related LinksCRT0402-F, CRT0402-FZ-21R5GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0402-FZ-21R5GLF Details Description
Related parts for CRT0402-FZ-21R5GLF
CAP CER 470PF 250V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
FUSE 630A 1100V 1TN/110 AR datasheet.pdf
CONN RCPT 13 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
SWITCH 8POS DIP J-LEAD SMD datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf