Bourns Inc. CRT0402-FZ-3160GLF
CRT0402-FZ-3160GLF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0402-FZ-3160GLF
Brief Description
RES SMD 316 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRT0402-FZ-3160GLF.pdf
Availability of CRT0402-FZ-3160GLF
QUANTITY
CRT0402-FZ-3160GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0402-FZ-3160GLF
Internal Part NumberEIS-CRT0402-FZ-3160GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0402-FZ-3160GLF
Related LinksCRT0402-F, CRT0402-FZ-3160GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0402-FZ-3160GLF Details Description
Related parts for CRT0402-FZ-3160GLF
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
POT 250K OHM 2W CARBON LOG datasheet.pdf
IC SUPPLY/CURR LIMIT CTRLR 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V datasheet.pdf
IC DVR HIGH/LOW SIDE 4A 8SOPWR datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
SUB-MINI SNAP SWITCH 5A 125V datasheet.pdf
MOD KAPPA TELEMETRY 868MHZ SMT datasheet.pdf