Bourns Inc. CRT0402-FZ-40R2GLF
CRT0402-FZ-40R2GLF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0402-FZ-40R2GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRT0402-FZ-40R2GLF.pdf
Availability of CRT0402-FZ-40R2GLF
QUANTITY
CRT0402-FZ-40R2GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0402-FZ-40R2GLF
Internal Part NumberEIS-CRT0402-FZ-40R2GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0402-FZ-40R2GLF
Related LinksCRT0402-F, CRT0402-FZ-40R2GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0402-FZ-40R2GLF Details Description
Related parts for CRT0402-FZ-40R2GLF
CAP TANT 3.3UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 8CHAN 5V 52LQFP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SC70 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISE E 12POS datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 144BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
IC PWR AMP 5-6GHZ 16-QFN datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT RECP datasheet.pdf
CAP 560 UF 20% 63 V datasheet.pdf