Bourns Inc. CRT0402-FZ-6811GLF
CRT0402-FZ-6811GLF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0402-FZ-6811GLF
Brief Description
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRT0402-FZ-6811GLF.pdf
Availability of CRT0402-FZ-6811GLF
QUANTITY
CRT0402-FZ-6811GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0402-FZ-6811GLF
Internal Part NumberEIS-CRT0402-FZ-6811GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0402-FZ-6811GLF
Related LinksCRT0402-F, CRT0402-FZ-6811GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0402-FZ-6811GLF Details Description
Related parts for CRT0402-FZ-6811GLF
VARISTOR 1620V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 36 OHM 0404 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
C/A,2.0MM,RIS,XG,50/125,SC DUP datasheet.pdf
CONN COAX JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ASSY DOUBLER 1A 5KV STD REC datasheet.pdf
LGH-1 MOLDED END LEAD ASS Y datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 6.3"L X 4.37"W datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
FUSE 400A 1500V 3L PV datasheet.pdf