Bourns Inc. CRT0402-FZ-7501GLF
CRT0402-FZ-7501GLF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0402-FZ-7501GLF
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRT0402-FZ-7501GLF.pdf
Availability of CRT0402-FZ-7501GLF
QUANTITY
CRT0402-FZ-7501GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0402-FZ-7501GLF
Internal Part NumberEIS-CRT0402-FZ-7501GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0402-FZ-7501GLF
Related LinksCRT0402-F, CRT0402-FZ-7501GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0402-FZ-7501GLF Details Description
Related parts for CRT0402-FZ-7501GLF
CAP TANT 3.3UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 25.6mA Backlight 28-TQFN (4x4) datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 32SOJ datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 0.7A datasheet.pdf