Bourns Inc. CRT0603-BW-1202ELF
CRT0603-BW-1202ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-BW-1202ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-BW-1202ELF.pdf
Availability of CRT0603-BW-1202ELF
QUANTITY
CRT0603-BW-1202ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-BW-1202ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-BW-1202ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-BW-1202ELF
Related LinksCRT0603-B, CRT0603-BW-1202ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-BW-1202ELF Details Description
Related parts for CRT0603-BW-1202ELF
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 3A DPAK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.4A TO252-5 datasheet.pdf
CAP FOR 9176 1 POS 1.0-1.5MM WHT datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 48VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf