Bourns Inc. CRT0603-BY-1202ELF
CRT0603-BY-1202ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-BY-1202ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-BY-1202ELF.pdf
Availability of CRT0603-BY-1202ELF
QUANTITY
CRT0603-BY-1202ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-BY-1202ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-BY-1202ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-BY-1202ELF
Related LinksCRT0603-B, CRT0603-BY-1202ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-BY-1202ELF Details Description
Related parts for CRT0603-BY-1202ELF
IC 5V RS232 LINEDRVR/RCVR 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
LENS FOR NICHIA N119 4 UP datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 3.30 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
1" X 3" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf