Bourns Inc. CRT0603-BY-1801ELF
CRT0603-BY-1801ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-BY-1801ELF
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-BY-1801ELF.pdf
Availability of CRT0603-BY-1801ELF
QUANTITY
CRT0603-BY-1801ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-BY-1801ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-BY-1801ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-BY-1801ELF
Related LinksCRT0603-B, CRT0603-BY-1801ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-BY-1801ELF Details Description
Related parts for CRT0603-BY-1801ELF
VARISTOR CHASSIS datasheet.pdf
RES SMD 29.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
END CAP LD/LDP/CD3 IVORY datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 760VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf