Bourns Inc. CRT0603-FX-1301ELF
CRT0603-FX-1301ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-FX-1301ELF
Brief Description
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-FX-1301ELF.pdf
Availability of CRT0603-FX-1301ELF
QUANTITY
CRT0603-FX-1301ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-FX-1301ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-FX-1301ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-FX-1301ELF
Related LinksCRT0603-F, CRT0603-FX-1301ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-FX-1301ELF Details Description
Related parts for CRT0603-FX-1301ELF
CONVERTER DC/DC 3.3V+/-12V OUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR ORG datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.63V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 28POS datasheet.pdf
PWR RCPT VT PF .76AULF 33POS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 30W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TRIM 2-15PF 150V THRU HOLE datasheet.pdf