Bourns Inc. CRT0603-FY-1002ELF
CRT0603-FY-1002ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-FY-1002ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-FY-1002ELF.pdf
Availability of CRT0603-FY-1002ELF
QUANTITY
CRT0603-FY-1002ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-FY-1002ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-FY-1002ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-FY-1002ELF
Related LinksCRT0603-F, CRT0603-FY-1002ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-FY-1002ELF Details Description
Related parts for CRT0603-FY-1002ELF
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
INSERT STRIP 5000 LABELS WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 800MA 130 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf