Bourns Inc. CRT0603-FY-10R0ELF
CRT0603-FY-10R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-FY-10R0ELF
Brief Description
RES SMD 10 OHM 1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-FY-10R0ELF.pdf
Availability of CRT0603-FY-10R0ELF
QUANTITY
CRT0603-FY-10R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-FY-10R0ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-FY-10R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-FY-10R0ELF
Related LinksCRT0603-F, CRT0603-FY-10R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-FY-10R0ELF Details Description
Related parts for CRT0603-FY-10R0ELF
RES SMD 374K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 10V X5R 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1W DO41 datasheet.pdf
RES SMD 3.92 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 21A 3 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf