Bourns Inc. CRT0603-FY-2003ELF
CRT0603-FY-2003ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-FY-2003ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200K OHM 1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-FY-2003ELF.pdf
Availability of CRT0603-FY-2003ELF
QUANTITY
CRT0603-FY-2003ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-FY-2003ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-FY-2003ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-FY-2003ELF
Related LinksCRT0603-F, CRT0603-FY-2003ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-FY-2003ELF Details Description
Related parts for CRT0603-FY-2003ELF
IC DAC 8BIT DUAL R-R 20-TSSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
IC SOURCE DRIVER 8CHAN 18SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES 178 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 220 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf