Bourns Inc. CRT0603-FY-2003ELF
CRT0603-FY-2003ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-FY-2003ELF
Brief Description
RES SMD 200K OHM 1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-FY-2003ELF.pdf
Availability of CRT0603-FY-2003ELF
QUANTITY
CRT0603-FY-2003ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-FY-2003ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-FY-2003ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-FY-2003ELF
Related LinksCRT0603-F, CRT0603-FY-2003ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-FY-2003ELF Details Description
Related parts for CRT0603-FY-2003ELF
CONN EDGECARD EXTEND 16POS .156 datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 5.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 6.1UH 9.5A 10.8 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 328.125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE FAST REC 800V 1A DO214AC datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.45A 185 MOHM datasheet.pdf