Bourns Inc. CRT0603-FY-3300ELF
CRT0603-FY-3300ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-FY-3300ELF
Brief Description
RES SMD 330 OHM 1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-FY-3300ELF.pdf
Availability of CRT0603-FY-3300ELF
QUANTITY
CRT0603-FY-3300ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-FY-3300ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-FY-3300ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)330
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-FY-3300ELF
Related LinksCRT0603-F, CRT0603-FY-3300ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-FY-3300ELF Details Description
Related parts for CRT0603-FY-3300ELF
RES SMD 825K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 25W TO126 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.825 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 200MA 8.63 OHM datasheet.pdf
DIODE BAND SW 100MA SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf